3/3 Lednové kino - Zlatý ústvit - Jak to vidím já

V lednu se uvidíme na posledním lednovém kinu, tentokrát v úterý a a tentokrát zabrousíme do Řecka a podíváme se na film, kde se ukazuje řecká krajně pravicová extrémistická politická strana Zlatý úsvit. 


☛ ZLATÝ ÚSVIT – JAK TO VIDÍM JÁ ☚ 

Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě. Je svědkem časté vstřícnosti vůči Zlatému úsvitu ze strany policie či církve. I díky výpovědím „slušných“ sympatizantů Zlatého úsvitu vyvstává zřetelná paralela s nástupem nacistů v meziválečném Německu a s úspěchy podobných hnutí jinde ve světě.
Dechberoucí záběry režisérky musíš vidět i ty. Přijď do Bezvědomí zkouknout právě tento film a třeba i rozpoutat debatu na toto téma. 

Režie: Angélique Kourounis 
Země: Řecko, Francie 
Rok: 2016
90 min.